DRUŠTVO | Februar 22, 2021

Šta će biti sa Srebrenicom, kada dženaza više ne bude?

Nakon zatvaranja birališta u Srebrenici bilo je jasno da će načelnik ponovno biti negator genocida Mladen Grujičić. Srebreničane i Srebrenicu koja je pretrpjela genocid 1995 godine, ponovno je izdala Međunarodna zajednica kao i sama bošnjačka nemoć da se bilo šta postigne kako bi se narodu u Srebrenici, osigurao život dostojan čovjeka.

Šta će biti sa Srebrenicom, kada dženaza više ne bude?

Probosanske stranke su se, nakon odluke CIK-a da ponovi izbore u Srebrenici, odlučile na bojkot. Bojkot koji je trebao po ko zna koji put da otvori oči Međunarodnoj zajednici i Bošnjacima koji van Kantona Sarajevo, ne vide da postoji država, niti već godinama vide da postoje njeni građani u toj istoj državi kojima se godinama otimaju osnovna ljudska prava. 

Tog ljeta 1995. godine Međunarodna zajednica nije spriječila da agresori i vikend četnici prelaze Drinu kako bi poklali preko 8 hiljada Bošnjaka koji su pokušavali izbjeći sigurnu smrt na putu prema Tuzli. To nisu spriječili ni sada nakon 26 godina kada su takvi isti i njima slični ponovo prelazili Drinu kako bi nastavili ono što nisu završili te 1995. godine. 

SDP i SBB su 2013. godine prvi put izdali Srebrenicu kada su ojačali velikosrpsku politiku glasanjem za Zakon o prebivalištu. To je značilo da će desetine hiljada povratnika koji žive u dijaspori biti brisani sa evidencije prebivališta, odnosno biračkih spiskova, jer je to do tada bio zakonski osnov za glasanje u odsustvu. Bio je to kraj mogućnosti da povratnici i svi koji nisu Srbi, imaju bilo kakav uticaj u RS-u i u Srebrenici. 

Od 3000 bošnjaka koji su se nalazili na evidenciji, na današnjim izborima izašlo je njih tek 166. To su većinom oni koji su zbog straha za svoju egzistenciju, morali izaći na izbore.

Danas, mogućnost da se treći put ponove izbori u Srebrenici je skoro pa nikakva. Ukoliko Ustavni sud Bosne i Hercegovine ipak donese odluku o ponavljanju izbora i omogući pravo glasa za više od 800 osoba kojima je danas bilo onemogućeno da glasaju, bit će to svakako jedna velika pobjeda.

Srebreničani će i večeras zaspati sa strahom kojeg imaju već 26 godina. Baš onda kada su izbjegli nož koljača 1995. godine, dolaze drugi 2021. da poruče samo jedno :"Klat ćemo vas ponovo!". 

I hoće ako se bošnjački narod i bošnjački političari jednom ne probude, a probudit će se tek onda kada im sljedeći genocid zakuca na njihova vrata. Šta će biti sa Srebrenicom, kada dženaza više ne bude? Kada se svake godine 11. Jula podsjećamo na genocid upravo radi tih dženaza? Hoće li u bošnjaka kratke pameti, biti samo riječ-dvije u člancima bosanskih medija i proći kao drugorazredna vijest? Narod smo koji bolje i ne zaslužuje.

Na kraju, niko osim samih srebreničana neće uspjeti promjeniti stanje u kojem se nalaze. Izboriti se za svoja prava u Srebrenici trebaju smatrati svojom moralnom obavezom i svojim jedinim ciljem, zbog svega onoga što im se desilo i iz poštovanja prema onima čiji su životi prekinuti od srpske ruke.

Ostaje nada da će neke nove probosanske snage shvatiti važnost Srebrenice, i da će se u toj Srebrenici rađati neki novi život.