POLITIKA | Mart 7, 2021

Lokalni izbori kao po(r)uka svim patriotama BiH - obavezno štivo!

Od pojave demokratije i višestranačkog pluralizma, historija teško da će zapamtiti manji narod s više političkih stranaka od Bošnjaka. Taj politički pluralizam i demokratiju Bošnjaci i sve probosanske patriote skupo su platile, a plaćaju ga i dan danas i to s kamatama. Demokratija, pluralizam i sloboda je odbranjena u periodu agresije na Republiku BiH, međutim platili smo je krvlju i ljudskim životima. Danas, u miru, plaćamo cijenu „viška demokratije“, dok su sve ili skoro sve stranke s hrvatskim predznakom okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora – HNS, Bošnjaci i sve probosanske stranke su još miljama daleko od takvog vida okrupnjavanja političkih subjekata.

Lokalni izbori kao po(r)uka svim patriotama BiH - obavezno štivo!

Danas je sinonim za okrupnjavanje na političkoj sceni BiH NES – Narodni evropski savez, stranka nastala spajanjem ASDA i NBL-a, a i ASDA i NBL je bio u suštini samo skup nezadovoljnih bivših kadrova SDA koji su je napustili i krenuli u osnivanje lokalnih mini stranaka, pa te iste danas ujedinjuju pod parolom okrupnjavanja na političkoj sceni. Primjer zvani NES je samo paradigma koja dovoljno govori o još uvijek političkoj nepismenosti i nezrelosti prvenstveno Bošnjaka, ali i svih koji Bosnu i Hercegovinu doživljavaju kao svoju domovinu.

Posljednji lokalni izbori u BiH bili su samo kulminacija odnosa unutar probosanskog političkog prostora, gdje je pokazana očigledna nezrelost, nepismenost, ali istovremeno i itekakva zrelost onih koji čine sve da razjedine probosanske snage, iako se kao trojanski konj predstavljaju istinskim patriotama ove zemlje.

Pa da se kratko prisjetimo epiloga lokalnih izbora: Iako su šanse za pobjedu probosanskih stranaka u Velikoj Kladuši nad ratnim zločincem Fikretom Abdićem bile veće nego ikada, zločinac Abdić ponovo je odnio pobjedu ispred kandidata kojeg su podržali skoro svi relevantniji politički faktori, osim jednog. Naroda i Pravde. Narod i Pravda je podržao tzv. nezavisnog kandidata koji ranije nije skrivao svoju bliskost sa zločincem Fikretom Abdićem, te na taj način direktno u ukupnom zbiru glasova doprinijeli pobjedi Fikreta Abdića. Nakon toga, u Općinskom vijeću Velike Kladuše Laburisti Fikreta Abdića su se pohvalili formiranjem većine zahvaljujući podršci vijećnika Naroda i Pravde, koji je nakon toga isključen iz stranke. Svjesno ili ne, prosudite sami.

U Mostaru je situacija bila kristalno jasna. Probosanske političke opcije su u Gradskom vijeću imale potrebnih 18 ruku za izbor gradonačelnika. Opcije s hrvatskim predznakom 16, dok je 1 vijećnik bio ispred Srpske liste. Koalicija za Mostar je još prije početka kampanje svog nosioca liste, uglednog ljekara, dr. Zlatka Guzina promovisala i javnosti predstavila kao kandidata za gradonačelnika, dok s druge strane BH Blok nije javnosti predstavio svog kandidata za gradonačelnika. Dr. Zlatko Guzin je osvojio više od 13 hiljada glasova, što je procentualno unutar jedne liste najviše od svih nosioca gradskih listi. Koalicija za Mostar imala je 11 vijećnika, BH Blok 5, Prva mostarska partija ratnog komandata Semira Drljevića Lovca 2 vijećnika.

Koalicija za Mostar je jasno ponudila BH Bloku da su spremni podržati njihovog kandidata za gradonačelnika ukoliko prođe u 2. i 3. krug glasanja. Međutim, činjenica da njihova kandidatkinja Irma Baralija nije uspjela osigurati niti podršku vlastitih koalicionih partnera bila je jasan pokazatelj. Nakon njene kandidature, uslijedila je kandidatura i Armana Zalihića, tako da je BH Blok od 5 vijećnika, imao 2 kandidata za gradonačelnika. Nakon blamaže BH Bloka sa dodatnim prijedlogom o rotiranju gradonačelnika, u drugi i treći krug glasanja prošli su dr. Zlatko Guzin i Mario kordić. Izbor je bio krajnje jednostavan. S jedne strane zlatni ljiljani i branioci Mostara i BiH, s druge strane negatori haaških presuda i glorifikatori ratnih zločinaca. Za razliku OD Velike Kladuše gdje je za izbor zločinca Abdića bio odgovoran NiP, u Mostaru su presudili suzdržani – nevažeći glasovi vijećnica Naše stranke, Irme Baralije i Boške Ćavar, tako da je i nakon 17 godina vladavine HDZ-a, ponovo izabran gradonačelnik iz ove stranke, zahvaljujući Našoj stranci.

U Novom Travniku je također izabran kandidat iz HDZ-a, iako je jednostavnom matematičkom operacijom vidljivo da su probosanske stranke imale komotnu većinu za izbor načelnika. Istini za volju kandidat kojeg je podržao NiP imao je više glasova od kandidata kojeg je podržala SDA, ali i druge probosanske stranke, međutim ono što je važno naglasiti, a što pojedinci pokušavaju prešutjeti jeste činjenica da je kandidatura Rizvića kojeg je podržao NiP, uslijedila tek nakon što je kandidovan gospodin Palić, te koji je prethodno dobio podršku širokog spektra probosanskih stranaka.

U Jajcu i Brčkom mogla se desiti ista sudbina. Ipak, u Jajcu je pobijedio kandidat SDA ispred kandidata HDZ-a, iako je značajan broj glasova odnio kandidat NiP-a, što je lekcija za budućnost. U Brčkom je više ljudi svjedočilo kako je kandidat Naroda i Pravde za Skupštinu Abdulah Iljazović, poznat po izjavi „kod mene je gram bio gram“ direktno radio za SNSD, a to je i sam potvrdio neglasanjem za izbor Eseda Kadrića za gradonačelnika strateški važnog Brčko Distrikta.

Srebrenica nam je svima bolna rana i možda i najbolja slika i prilika stanja Bošnjaka. Prvo je SDP-ov povjerenik za Srebrenicu, izvjesni Bego Bektić direktno radio u korist negatora genocida Mladena Grujičića, nakon čega su izbori ipak ponovljeni, međutim tek tada se pokazao nedostatak jasnog plana i vizije probosanskih subjekata. Nakon odluke da se ponovljeni izbori bojkotuju koju su podržali svi predstavnici stranaka, odbornici Bošnjaci su ipak odlučili prihvatiti mandate u Skupštini Opštine, iako su takvu mogućnost rezultno odbijali.

Vrijeme je za restart i ponovno okrupnjavanje i okupljanje svih političkih subjekata kojima je Bosna i Hercegovina u srcu na bazi jasnog plana, vizije i cilja, a taj cilj jeste – jaka država Bosna i Hercegovina.